OSP gminy Rybno


                                                            http://rybno.e-sochaczew.pl/../pliki/logo.png                   


Ochotnicze Straże Pożarne w  gminie Rybno:


90 lat OSP Rybno 1926 - 2016

W dniu 9 października jednostka obchodzi jubileusz 90 lecia powstania.  Powodem powołania była zwarta i palna zabudowa wsi i często powstające pożary.  Inicjatorami powołania byli mieszkańcy wsi Rybno i Kamieńszczyzna m.in.:

Andrzej Wawrzyńczak, Bronisław Drabiński, Kazimierz Kubiak, Bronisław Żakowski, Konstanty Kaźmierczak, Stefan Milczarek, Józef Sierota, Józef Ziejewski, Antoni Niemyski.

Pierwszym prezesem został wybrany Antoni Niemyski. W 1928 roku przystąpiono do do budowy własnego obiektu na działce przekazanej przez ówczesnych właścicieli majątku Rybno hr. Izabelę i Józefa Koczorowskich. Działka położona jest na placu gdzie wcześniej znajdowała się znana z przysłowia wytwórnia mydła, której właścicielem był słynny Zabłocki. W roku 1935 gościem strażaków i mieszkańców Rybna był prezydent RP pan Ignacy Mościcki.

Obchody jubileuszu rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 12.00 w miejscowym kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja z udziałem zaproszonych Gości oraz zaprzyjaźnionych jednostek OSP i pocztów sztandarowych. Po mszy na placu przed remizą rozpocznie się  dalsza część obchodów. Wręczone zostaną odznaczenia pożarnicze najbardziej zasłużonym członkom OSP Rybno. Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie poświęcenie i przekazanie jednostce nowego samochodu bojowego zakupionego przez Gminę Rybno przy współudziale Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej. Przewidziane są wystąpienia okolicznościowe i krótki program artystyczny przygotowany przez najmłodszych sympatyków pożarnictwa z miejscowej Szkoły Podstawowej.

Prezes OSP Rybno

Mieczysław Zieliński